Aprilli lõpus toimus meie lapse esimene sünnipäev. Uskumatu – see väike armas tegelane on juba aastane!? Alles ta ju sündis. Ühest pisikesest krevetikesest ultrahelipildil sai üheksa kuu pärast päris beebi, keda kätel hoida. Ja uskumatu, milline muutus toimus esimese eluaasta jooksul, kui abitult lebavast vastsündinust sai “emme” ütlev oma jalgadel püsti seisev asjalik mini-inimene. Esimene sünnipäev on kahtlemata eriline sündmus. Järgnevalt räägin sellest, kuidas meie oma poja esimest sünnipäeva tähistasime. Jagan mõningaid ideid eduka peo korraldamiseks ning muuhulgas leiab altpoolt ka lastepeole sobiva muusika playlisti, mille Spotify’sse koostasin. Ideid lapse sünnipäeva korraldamiseks jagasin ka oma tütre esimese sünnipäeva postituses.
KÜLALISTE NIMEKIRI
Lapse esimese sünnipäevapeo korraldamine algas minu jaoks küsimusest, et keda sinna kutsuda. Kas teha pigem väiksem, lihtsalt pereringis tähistamine (mis oleks ka täiesti OK olnud) või võtta see asi ette suurelt? Hakkasin koostama külaliste nimekirja. Nii mina kui mu elukaaslane soovisime peole kindlasti kummagi sugulased kutsuda. See oli aga juba arvestatav hulk inimesi, kes korraga meie väikesesse koju nii kui nii ära poleks mahtunud. Ruum tuli mujalt vaadata. Seetõttu mõtlesime, et teeme siis juba suuremalt ja kutsume juurde ka ühised sõbrad. Just need, kellega meie poeg on esimesel eluaastal juba kohtunud või kelle sünnipäevadel ka ise käinud. Paraku on lihtsalt nii, et kui perre sünnib laps, siis muutub mingil määral ka sõprusringkond. Need tuttavad, keda lasteteemad üldse ei huvita, jäävad tagaplaanile. Samas hakatakse rohkem suhtlema nendega, kellel on ka lapsi. See on loogiline, sest nendega seovad ühised jututeemad. Poja esimesele sünnipäevale tuli külalisi kokku 40 ringis, mis tegi sellest suurema peo.
PEOKOHT
Järgmine samm oli leida lapse sünnipäevaks sobiv peokoht. Kellel kodus ruumi, saab sünnipäevapeo vabalt ka seal pidada. Meie puhul see aga ruuminappuse tõttu kõne alla poleks tulnud, seega asusin kohta otsima. Alati oleks variant olnud kuskile restorani minna – enamasti seal ruumi rendi eest eraldi tasuda ei tule, toit ja teenindus on kohapeal olemas, hea lihtne. Soovisin aga, et see koht oleks lastepärane ja mingis mõttes eriline. Tahtsin midagi teistsugust. Vaatasin üle ka mõned mängutoad, kuid mõtlesin, et sinna jõuab järgmistel aastatel ka. Täiesti juhuslikult leidsin netiavarustes googeldades aga sellise koha nagu Piip ja Tuut Mängumaja. Kodulehelt nägin, et seal saab ka laste sünnipäevi pidada. Nende kodulehel olevatelt piltidelt ei saanud ma tegelikult liiga head ülevaadet sellest, et mismoodi see ruum täpsemalt välja näeb ja seetõttu helistasin ning läksime kohapeale vaatama.
Asukoht on uhke – Toompeal! Toomkirikust paar sammu edasi. Tegemist on sellise kunstipärase, veidi boheemlaslikus stiilis ruumiga, kuhu peaks laua taha istuma mahtuma u 50 inimest. Ehk siis meie seltskonnale oli see täpselt sobiv. Ruumis on ka väike lava, sest seal tegutseb lasteteater – klounid Piip ja Tuut annavad seal vahepeal etendusi. Muul ajal saab ruumi aga ürituste tarbeks rentida. Olemas on ka klaver (saab sünnipäevalaulu mängida – mida meie ka tegime). Ruumi muudab hubasemaks kamin. Lisaks sellele on olemas projektor, kui on soov seinale pilte või videot näidata.
Teisele korrusele on tehtud väike laste mängunurk, kust leiab muuhulgas ka vahva puidust laeva. Mängunurgast läheb alla lavale ronimistunnel, mis oli natuke suuremate laste seas peol väga populaarne. Emmed saavad imetada teise korruse ruumis ja mähkude vahetamiseks on tualetis lahtikäiv mähkimislaud. Väga lapsesõbralik koht!
Toidu võib sinna ka ise kaasa võtta või catering’ist tellida. Suur pluss on aga see, et mängumaja pakub soovi korral ka omapoolset toitlustamist. Sel juhul avab uksed kohvik Koogel Moogel. Nii suurele seltskonnale tundus kohapealt toitude tellimine mugav ja sobiv variant, seega nii tegimegi.
See oligi koht, mida olin otsinud. Lapsepärane ja eriline. Midagi teistmoodi. Kujutasin ette, milline see ruum peorüüs välja võiks näha ja otsustasin, et korraldame oma lapse esimese sünnipäeva just seal.
Muide, kui soovid oma lapse sünnipäeva (või mõne muu ürituse) ka Piip ja Tuut Mängumajas korraldada, siis lubasid nad, et minu blogi mainides tehakse ka väike soodustus.
SÜNNIPÄEVAKUTSE KUJUNDAMINE
Osalejate nimekiri koostatud, koht välja valitud, oli järgmine samm peo toimumise aeg paika panna ja külalised kutsuda. Kutse võinuks edastada ka lihtsalt telefoni teel, kuid meie soovisime seda kuidagi põnevamalt teha. Kujundasin ise värvilise ja lõbusa sünnipäevakutse. Inspiratsiooni sain peo asukohast – sealt tuli mõte võtta aluseks maja kujund. Samuti kujundasin sellele põhjale ka menüü (vaata järgmist peatükki). Muide, kui keegi soovib sünnipäevakutse, menüü vms kujundamist, siis kirjutage mulle siin.
MENÜÜ
Toit on iga peo juures väga oluline osa. Väiksema peo puhul oleks olnud variant söögid ise teha, kuid arvestades nii suurt hulka inimesi, tundus igati mõistlik need tellida. Kuna mängumajas oli selline võimalus olemas (nad pakuvad ka toitlustamist), otsustasime kogu toidu lihtsuse huvides sealt tellida. Nüüd oli küsimus lihtsalt selles, et millised valikud teha.
Lapse sünnipäevapeole sobivad kergemad toidud, suurt praadi ei hakka keegi eeldama. Aga püüdsin valikuid tehes lähtuda sellest, et meie seltskonnas on nii lapsi kui täiskasvanuid – et kõigile leiduks midagi. Pidu oli alkoholivaba – tervitusjoogiks oli rabarberilimonaad ja hiljem leidis laualt nii morssi kui vett. Kogu menüüd näeb allolevalt pildilt. Eriliseks hitiks osutus kõrvitsasupp, mida teenindaja valas kannust topsidesse. Väga kiideti ka kartulisalatit ja torti. Tegelikult oli kõik hea. Enamus toitu oli maitselt pigem vähesoolane ehk arvestatud oli ka lastega.
Lisatoitu söövatele beebidele olid mul kaasa võetud neljaviljakrõbuskid (Põnn), riisivahvlid (Hipp) ja maisipulgad (Organix). Serveerisin need vahvasse papist autosse (vaata allpool asuvat pilti), mille ostsin kunagi varem sellisest poest nagu Tiger. Suurematele lastele sobis juba enam-vähem kõik, mis menüüs leidus. Lapsed sõid isegi kõrvitsasuppi hea meelega – tegelikult andsin seda ka päevakangelasele endale maitsta.
Kohast inspireerituna tekkis mul mõte printida menüü värviliselt välja. Kleepisin selle seinale (vaata allpool pilti). Menüü kujundasin samuti ise, kasutades sama põhja, millel oli kutse.
LAPSE SÜNNIPÄEVATORT
Sünnipäevatort (kohupiima-küpsise) tehti samuti kohapeal. Tellisin sellele ka poja suhkrupildi, vulkaanküünlad ja nime koos number 1-ga. Külalistele tundus igatahes meeldivat, sest mitmed tulid veel teiselegi ringile.
FOTOGRAAF / VIDEOGRAAF
Kuna tegutsen ka ise fotograafina, olen varem pereüritustel pilte ja videot enamasti ise teinud. Seekord aga tundus mulle, et sellisele suuremale seltskonnale pidu korraldada, peoperenaine olla ning kohapeal ka lapsega tegeleda tähendab liiga palju tööd. Sinna lihtsalt ei mahuks veel ka pildistamine. Samuti tahaks ju pärast piltidelt vaadata, et olin ka ise sünnipäeval kohal. Seega kutsusin pildistama tuttava fotograafi (Aivar Pärtel). See oli väga õige otsus, sest mul ei oleks peol pildistamiseks reaalselt ühtegi vaba hetke tekkinud, rääkimata kogu sündmuse korralikust jäädvustamisest.
Kui oled ise üritust korraldamas, peol vägesid juhatamas ja last kantseldamas, siis tasub keegi teine pildistama paluda. Tegelen ka ise ürituste pildistamisega, seega kui otsid oma lapse sünnipäevale fotograafi, siis võta minuga julgelt ühendust.
KAVA, MEELELAHUTUS JA MÄNG
Mõtlesin läbi ka selle, et millised võiksid olla sünnipäeva kava ja tegevused. Pärast kogunemist ja õnnitlemist tegin ise lühikese sissejuhatava tervituskõne. Rääkisin külalistele natuke sellest majast (ajalugu jne), kus me hetkel viibime ja tutvustasin, et kus miski asub (imetamistuba, mähkimisvõimalused, laste mängunurk jne). Siis toimus söömine.
Külalised said vaadata ka kahte suurt fotoalbumit, kuhu lasin ilmutada ligi 500 pilti. Ka enamus kohalviibijatest leidis ennast piltidelt (katsikud, külaskäigud jne). Tänapäeval on kõik pildid kuskil arvutis või nutitelefonis, aga mõtlesin, et selline käega katsutav vanakooli album oleks vahva asi, mida ka lapsel tulevikus tore vaadata.
Pärast söömist näitasime külalistele 15-minutilist filmi, mille ma poja esimesest eluaastast ise kokku panin. Jaotasin selle mitmeks osaks – mõned klipid lapseootusest, kõikidest elukuudest ning lõpuks pojast koos pere ja teiste inimestega, kes peol osalesid. Videole õnnestus püüda ka poja kõige esimene sõna (“emme”) ning veel muid lõbusaid ja toredaid hetki. Selline film sobis esimesel sünnipäeval näitamiseks väga hästi. Teen nüüd järjest rohkem ka videoid, seega kui soovksid sarnast videot ka oma lapse sünnipäevale, siis võta minuga ühendust.
Kui video sai vaadatud, tuli sünnipäevalaulu ja tordisöömise aeg, pärast mida oligi peo “ametliku” osa lõpp (olimegi planeerinud umbes 3h). Mõned külalised asusid teele, aga umbes pooled jäid veel natuke kauemaks. Kuna kõik arvasid, et see on hea mõte, siis korraldasin neile ühe mängu, mis osutus päris toredaks. Selleks oli beebitoitude pimetest. Mul oli kaasa võetud 10 beebitoitu (meelega valisin sellised “huvitavamad”). Etiketid olid kinni teibitud (et poleks koostisosasid näha). Igaühe peale kirjutasin järjekorranumbri ja lasin need purgid ringi käima. Osalejad maitsesid toite ja kirjutasid paberile, et mis koostisosad nende sees võiks olla. Näoilmed, millega uusi maitseid avastati, olid pehmelt öeldes värvikad. Näiteks, kõrvitsa-brokoliroog kala ja nuudlitega pälvis kollektiivse pahameele – seda iseloomustati sõnadega: öäk, õudne, jäägid, roiskunud kala, nagu oleks kilud blenderisse lastud jne. Nii mõnigi osaleja ei olnudki kunagi beebitoitu maitsenud ja tundub, et elamuse said sellest kõik.
PEOKAUNISTUSED JA DEKORATSIOONID
Räägin natuke ka deokratsioonidest, mida peol kasutasin. Kuna ruum oli juba ise selline kirju-mirju, siis liiga palju ma juurde ei lisanudki. Klaasidesse panin värvilised (paberist) joogikõrred. Samuti puhusin mõned sini-must-valged õhupallid, mille asetasin trepi külge. Selline värvivalik oli inspireeritud asjaolust, et poeg sündis Eesti Vabariigi 100. juubeliaastal ning sellest, et asusime parajasti Toompeal. Kõrred ja õhupallid soetasin Gemossist. See on vinge pood, kust leiab laia valiku köögi ja kokkamisega seotud tooteid. Võtsime pojale ka söögitooli kaasa, kuhu külge kinnitasime heeliumiga täidetud nr 1 õhupalli (vaata allpool olevat pilti).
Veel üks tore kaunistusviis, mida kasutasin, on peolipud. Mina tellisin need selliselt facebooki leheküljelt nagu Ripukesed. See on juba teine kord, kui sealt midagi tellin. Esimesel korral tegi armas Kristin mu pojale ilusa nimelise jõulusussi. Sel korral tellisin kahte sorti lippe. Esiteks, sellised hallimustrilised, nagu järgnevatelt piltidelt näha ja teiseks, poja nimega peolipud. Mainimist väärib ka see, kui ilusasti need pakendatud olid ning juurde oli lisatud ka südamlik kirjake. Neid riidest lipukesi saab nüüd edaspidi teistelgi sünnipäevadel kasutada ja need lisavad ruumile kindlasti peomeelelu juurde.
Kingituste ja lillede lauale võtsin kodust kaasa ka valguskasti, kus oli kirjas poja nimi ja nr 1. Ka üks väike tore lisaelement.
MUUSIKA
Muusika on üks hästi oluline meeleolu tekitada aitav peokomponent ja seetõttu koostasin sobivat muusika playlisti üsna kaua. Otsisin nii eesti kui välismaiseid lugusid. Püüdsin lähtuda märksõnadest tore ja rõõmus, aga tümpsu vältisin. Sama listi võib nüüd ka edaspidi toimuvatel lastepidudel kuulata. Keda huvitab, siis selle Spotify muusikalisti leiab siit.
MUU OLULINE
Peo päeval on tavaliselt kiire ning pea on laiali otsas. Kui tegemist on suurema üritusega, siis soovitan juba varem nimekirjad (nö checklist, to-do-list) koostada:
- ✔ Külaliste nimekiri – Esmalt tasub kirja panna kõik, keda soovitakse kutsuda. Hiljem saab osaleda lubanud inimesed nt värvilise markeriga märkida ning mitteosalejad maha kriipsutada. Sellega peab muidugi arvestama, et ka viimasel hetkel võib keegi oma mittetulekust teatada või lihtsalt mitte kohale ilmuda. See nimekiri võiks kaasas olla ka peol, et oleks hea ülevaade, kes veel tulemata on jne.
- ✔ Tegevused, mida peab veel enne pidu ära tegema – Näiteks juuksuri külastamine, tordi äratoomine vms.
- ✔ Asjad, mida peab sünnipäevale kaasa võtma.
Läbi tasub mõelda ka sellised küsimused: Kuidas on lood parkimisega? Kui toitu jääb järgi, siis kas ja kuidas (karbid vms) saab selle pärast kaasa võtta? Kelle kanda jääb peojärgne koristus? Kas peokohale tasutakse sularahas või arvega?
Toredat pidu!
SIIT SAAB NÄHA KA MINU TÜTRE ESIMESE SÜNNIPÄEVA POSTITUST.
kui soovid olla uute postitustega kursis, siiS LIITU KA MINU BLOGI FACEBOOKI LEHEKÜLJEGA.